Skąd wziąć kredyt dla nowej firmy?

Zaciągnięcie kredytu może być jedynym sposobem na rozwój już posiadanego biznesu lub na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Trudność, z jaką spotkamy się w czasie ubiegania się o kredyt, będzie zależna od okresu działania firmy, jej formy prawnej oraz rodzaju kredytu, o jaki będziemy się ubiegać.

Długość działania oraz forma prawna

Z perspektywy banku nasza zdolność kredytowa będzie zależna między innymi od tytułowych czynników. Większość ofert kredytu jest dostępna jedynie dla przedsiębiorstw operujących na rynku od 12 miesięcy. Jeżeli nasza działalność została zawieszona, zwykle naliczanie rozpocznie się od momentu wznowienia działalności.

Dlatego też ubieganie się o kredyt jest najcięższe dla nowo otwartych przedsiębiorstw. W takim wypadku możemy starać się o kredyt z zastawem pod nieruchomość. Innym rozwiązaniem jest aplikowanie o kredyt w oparciu o posiadany biznesplan, jednakże jest to czasochłonna i niepewna procedura. Rozwiązaniem mogą być również dotacje unijne dla nowych przedsiębiorców. W przypadku ubiegania się o kredyt w banku, te najchętniej udzielają go jednoosobowym działalnością gospodarczym. W przypadku spółek uzyskanie wsparcia finansowego jest trudniejsze.

Rodzaje kredytów

Przedsiębiorstwa mogą starać się o różne rodzaje kredytów. Do najpopularniejszych należą między innymi kredyty odnawialne na rachunku firmowym. Jego wysokość jest zależna od wpływów na konto firmowe. Co ważne, niewykorzystane środki nie generują kosztów.

Innym rozwiązaniem jest kredyt obrotowy, banki zwykle nie nadzorują, na jakie cele zostały przeznaczone środki. Służą one jako pomoc doraźna i są zwykle udzielane na kilka lat. Jest on dawany długo działającym firmom, tak samo, jak kredyt inwestycyjny, którego czas spłaty może wynosić nawet 20 lat.

Jeżeli dążymy do inwestycji w infrastrukturę, poprzez zakup nowych budynków lub remont już posiadanych to możemy starać się o kredyt hipoteczny dla firm. Dla przedsiębiorstw starających się o dotacje unijne, pomocny może być kredyt pomostowy Jest to wsparcie finansowe udzielane na czas oczekiwania na środki unijne. Jeżeli firma posiada ruchomości, które można oddać pod zastaw, jak papiery wartościowe, to można rozważyć zaciągnięcie kredytu lombardowego. Ostatnim popularnym rozwiązaniem są klasyczne kredyty gotówkowe, które opłacane są z bieżących przychodów firmy.

Koszta kredytu

Niezależnie od tego, czy staramy się o kredyt hipoteczny, czy też gotówkowy dla firmy, to warto sprawdzić, jak działają kalkulatory kredytowe. Jest to narzędzie online, które pomoże sprawdzić firmie, jakie są realne koszty zaciągniętego kredytu.

Partner artykułu: Expander